Michalovce, 10. júl 2023 – Dnes päťdesiatnička Jana spomína na časy, keď počas leta strávila na slnku hodiny denne. „Nenosili sme klobúky ani šiltovky, nemali sme žiadne opaľovacie krémy a o rakovine kože sme ani nechyrovali.“ Za posledné roky stúpli prípady rakoviny kože a to 4-násobne. Je dnes slnko nebezpečnejšie ako pred 30 rokmi?
Slovenské leto sa za posledné desaťročia zmenilo
Zatiaľ čo pred polstoročím boli maximálne teploty v lete do 25 stupňov, v súčasnosti je to aj o 10 stupňov viac. Rozdiely sa postupne stierajú a aj naše zemepisné šírky sa menia na subtropické, čo sa týka teplôt a intenzity spádu slnečného žiarenia, píšu odborníci.
Rok, počas ktorého si v lete ľudia užili viac ako tridsať dní s teplotou plus 30 stupňov, bol do roku 1990 iba jeden (1983). Od roku 1991 však takých rokov bolo už jedenásť. V roku 2003, ktorý sa považuje za najteplejší v Európe od roku 1540, bolo vyše 45 tropických dní, teda viac ako polovica leta.
Nadmerné slnenie, hlavný spúšťač rakoviny kože.
Spôsobuje však i rad ďalších závažných nepríjemností, ako sú alergické reakcie, rýchlejšie starnutie pokožky či poškodenie vrchnej vrstvy s následným zápalom. Ako sa dá bezpečne opaľovať?
Tu je zopár rád od dermatológov.
- Dostatočne – v hrubšej vrstve / 6-8 lyžičiek pre dospelého/ sa natrite opaľovacím krémom aspoň 30 minút predtým, než vyjdete na slnko. Aj pod plavkami!
- Natretie Vám vydrží maximálne dve hodiny, takže ak ste na slnku dlhšie, natrite sa opäť !
- Používajte opaľovací krém s UV faktorom minimálne 30.
- Po pobyte na slnku sa osprchujte vlažnou vodou, jemne sa osušte uterákom a natrite sa hydratačným krémom alebo mliekom po opaľovaní.
- Pozor aj na dátum spotreby opaľovacieho krému !
- Odporúča sa, aby ste medzi 11:00 a 15:00 strávili čas v tieni, kým je slnko najviac horúce, zakryli sa oblečením, slnečnými okuliarmi.
Opaľovacie krémy s uplynutou platnosťou zlikvidujte, pretože neexistuje žiadna záruka, že sú ešte bezpečné a plne účinné.
Na záver ešte upozornenie od lekára. Každé znamienko, ale aj akýkoľvek novovzniknutý útvar na koži, ktorý sa začne zväčšovať, prípadne meniť farbu, vyvoláva pocit svrbenia, začne krvácať alebo sa z neho začne vylučovať tekutina, prípadne sa jednoducho začne správať abnormálne, nechajte pre istotu prezrieť kožnému lekárovi.
foto: FB Zemplínska šírava